• Digitální foto 141 – srpen 2015

    Akt má ve výtvarném umění i ve fotografii bohatou tradici. A není divu, tvary, křivky a tóny lidského těla v sobě mají obrovský tvůrčí potenciál. Na druhou stranu se jedná o trochu choulostivý a fotograficky poměrně náročný žánr, zvláště pro méně zkušené tvůrce. To ovšem neznamená, že by se ho kdokoli měl obávat – stačí pár základních rad a můžete se pustit do práce. A právě za tímto účelem vznikl tento průvodce. Časopis Digitální Foto magazí vám ukáže, jak se dělají stylové moderní umělecké akty, ale to zdaleka není vše. Na závěr si připravil jednu specialitu – výrobu kyanotypií neboli modrotisků, pozoruhodné kombinace digitální a klasické techniky. Je to jako opravdové kouzlo – čtěte dál a uvidíte sami…

  • Digitální foto č. 139 – červen 2015

    Městské prostředí rozhodně není na zajímavé fotografické motivy a příležitosti skoupé. Mrakodrapy ze skla a betonu, rušné ulice plné lidí, auta, cyklisté, to vše si přímo říká o to, aby se kolem prošel všímavý fotograf s potřebnou výbavou. Ve městě se dá fotografovat celá řada žánrů o kterých se dočtete v novém čísle časopisu Digitální Foto. Čtenář se dozví, jak se nejlépe postarat o působivé černobílé fotografie architektury, o záběry z výšky či krásná panorámata. Inspiraci si tu najde každý.

  • Digitální foto č. 138 – květen 2015

    Už vás nudí pořád ty samé záběry stále stejných scén? Digitální foto má pro vás dvanáct stran zajímavých rad od pěti fotografů, kteří vesměs patří k nejlepším a nejoriginálnějším krajinářům současnosti… Na plakátu formátu A1 najdete 24 způsobů, které vám pomohou efektivně pracovat se studiovými záblesky. Plakát se může stát užitečným „tahákem“ a zároveň pěknou dekorací vašeho ateliéru. A až všechny způsoby svícení dostanete pod kůži, stačí plakát otočit. Na druhé straně najdete působivý portrét.

  • Digitální foto č. 137 – duben 2015

    Začínáte s fotografováním? Nebo už patříte ke zkušeným tvůrcům, kterým se jen momentálně postavila do cesty tvůrčí krize? Máme pro vás slušnou porci nápadů, z nichž mohou čerpat inspiraci začátečníci i pokročilí… Jednoho z nejslavnějších současných světových fotografů Martina Parra asi není třeba zvlášť představovat. Rozhovor jsme si ale nemohli nechat ujít…

  • Digitální foto č. 136 – březen 2015

    Ten pocit, když člověk poprvé vybalí zbrusu novou zrcadlovku z krabice, je zkrátka úžasný. Úplně voní novotou, všechna ta tlačítka, voliče a přepínače… Pak nabijete baterii, připevníte popruh na krk a nastává čas začít fotografovat. A najednou je těch tlačítek a koleček nějak příliš a člověk, který dosud jen mačkal spoušť na kompaktu nebo telefonu, se v tom může trochu ztrácet. Pokud je vám to povědomé, žádný strach – právě pro vás je určeno hlavní téma tohoto čísla… Pochopitelně nejsou zapomenuti ani zkušenější fotografové – těm DigiFoto radí, jak pracovat s dlouhým časem, jak vytvářet portréty pomocí vícenásobné expozice či jak portrétovat novorozence.

  • Digitální foto č. 135 –únor 2015

    Že je venku ošklivo a cestou z práce už je tma? Nevadí – o to lépe se v zimě dají procvičovat kreativní techniky fotografování v interiéru. Stačí dobrý nápad a trocha času a záhy zjistíte, kolik atraktivních motivů se skrývá přímo ve vaší domácnosti. Chce to jen vědět, jak z obyčejných předmětů udělat zajímavý fotografický objekt a jak se k práci postavit, aby výsledky stály za to. V tomto vydání najdete několik originálních a kreativních projektů pro domácí prostředí, od zmrzlých květin a hrátek s umělým pozadím až po kouřové skulptury a pokusy o abstrakci. Projekty jsou natolik rozmanité, že vás přinejmenším některé z nich určitě zaujmou.

  • Digitální foto č. 133 – leden 2015

    Měsíc v úplňku, hvězdné dráhy, vzdálené galaxie a mlhoviny. To vše patří k vděčným fotografickým motivům. Noční fotografování není tak těžké, jak se zdá, jen musíte znát pár základních informací a postupů… Víte, co je dynamický rozsah a jak s ním pracovat? Když se to naučíte, vylepšíte svou práci s expozicí a na vašich snímcích to hned bude znát… Jeden z nejslavnějších fotografů současné Ameriky Ralph Gibson vypráví o tom, jak je důležité najít svůj vlastní způsob vyjádření a také jak mu učarovala digitální Leica…